Tags

TÜRKÇE ÖZGEÇMİŞ

ÖĞRETİM HAYATI

Türk tiyatro yazarı, romancısı ve düşünür Mehmet Murat İldan 16 Mayıs 1965 yılında Elazığ’da doğdu. İlkokulun 4 yılını Elazığ’da okudu. Babasının iş değişikliği nedeniyle öğrenimine Ankara’da devam etti.

Ankara Özel Yenişehir Lisesi’ni 1982 yılında birincilikle bitirdi. ODTÜ’de bir yıl İngilizce Hazırlık sınıfında okudu. 1983 yılında Gaziantep ODTÜ Kampusu Elektronik bölümüne bir yıl devam etti. Daha sonra 1988 yılında Ankara ODTÜ Ekonomi bölümünden şeref belgesiyle lisans derecesini aldı. Aynı yıl Milli Eğitim Bakanlığı’nın “Avrupa Birliği” dalında yüksek lisans ve doktora bursuna hak kazandı. Bu burs çerçevesinde, 1989 yılında Fransa’nın Vichy şehrinin Cavilam dil okulunda 8 ay yoğun Fransızca kursu görerek DELF diploması aldı.

1990’da Strasbourg’da, Louis-Pasteur Üniversitesi’nde 6 ay “Para-Finans ve Bankacılık” derslerine devam etti. Aynı yıl Milli Eğitim Bakanlığı resmi bursuyla İngiltere’ye gönderildi ve Cambridge’de 6 ay ileri düzeyde İngilizce kurs gördü. 1991’de “Yabancı Borsalarda Hisse Senedi Fiyatlarındaki Spekülatif Kabarcıklar ve Borsa Çöküşleri” üzerine İngiltere’nin Essex Üniversitesi’nden yüksek lisansını aldı. 1994’te doktora eğitimine bir süre ara vererek  Türkiye’de 2 ay kısa dönem askerliğini yaptı. 1997’de, Essex Üniversitesi’nde, “İngiliz Ekonomisinin Para ve Maliye alanlarındaki Tepki Fonksiyonları” üzerine teorik ve ekonometrik doktorasını tamamladı.

YAZARLIK KARİYERİ

Yazarlığa ilk adımını “Bright Candles – Parlak Mumlar” isimli 1993’te İngiltere’de yazılmış ve 1995 yılında Türkiye’de basılmış İngilizce bir şiir kitabıyla attı; bu kitaptan bir şiir 1997’de Kanada’da Georgian Blue Poetry antolojisinde yer aldı.

1993’te başladığı edebi yazılarına 5 yıl ara verdi. 1998’de yeniden edebi çalışmalarına başlayarak 6 ay öyküler yazdı. 1999 yılında iktisat mesleğini bıraktı. Turkish Daily News gazetesinde çevirmen olarak 1 gün çalıştı ve işi bıraktı. 2000 yılından itibaren tiyatro oyunları yazmaya başlayarak profesyonel yazarlığa geçti. Varlık, Çağdaş Türk Dili, Dil Dergisi, E dergisi, Türk Dili dergisi gibi dergilerde 19 öyküsü, Tiyatrom.com sitesinde 60’dan fazla tiyatro üzerine makalesi yayınlandı.

Galileo Galilei, Üstat Moliere Evleniyor ve Emmanuel Arago’nun Günlüğü oyunları Devlet Tiyatroları genel repertuarına alındı. Dilencinin Kehaneti ile Büyünün Gözleri oyunu ve yine Emmanuel Arago’nun Günlüğü oyunu da İstanbul Şehir Tiyatroları repertuarına kabul edildi.

2005 yılından itibaren romanlar yazmaya başladı. Antikacı Arago’nun Günlüğü, Paris’in Altındaki Güller ve Genç Werther’in İlk Acıları isimli romanları ile Sisam Adası Âşıkları isimli öykü kitabı basıldı. Akşam gazetesi kitap ekinin Aralık sayısında 2005 yılının gelecek vaat eden yazarları arasında gösterildi. Büyünün Gözleri İstanbul Şehir Tiyatroları tarafından ve Üstat Moliere Evleniyor oyunu da Antalya Devlet Tiyatrosu tarafından oynandı.

Yazar, Uluslararası P.E.N. Yazarlar üyesidir. Yazar, son 4 yıldır İngilizce ve Türkçe olarak yazılan ve tamamı kendi sözlerinden oluşan “10 000 Özlü Söz” kitabı üzerinde çalışmaktadır. Bu kitaptan sözler pek çok İngilizce özlü sözler sitesinde yayınlanmış ve dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır.

ÖDÜLLERİ

 Zonguldak Kültür ve Eğitim Vakfı Ahmet Naim Çıladır Öykü Yarışması’nda 4 öyküsü övgüye değer görülerek 2000 yılında “Ahmet Naim’e Armağan” isimli kitapta yayınlandı. 2000 yılı Samim Kocagöz Öykü Yarışması’nda “Kara Sinek” isimli öyküyle ikincilik ödülü aldı. Aynı yıl Büyünün Gözleri isimli oyunu Kadıköy Belediyesi Ulusal Oyun Yazma Yarışması’nda birincilik ödülü aldı. Bu oyun dilbilimci Yurdanur Salman tarafından İngilizce’ye çevrildi; ABD’de “Absinthe – New European Writing” edebiyat dergisinde kısmen yayınlandı; William Shakespeare, Galileo Galilei, Dilencinin Kehaneti, Emmanuel Arago’nun Günlüğü ve Her Şey Marianne’la Başladı oyunları da Yurdanur Salman tarafından İngilizceye çevrildi. Çevrilmiş oyunlarından Dilencinin Kehaneti, “AQT 2005 Vancouver Kanada Uluslararası Oyun Yazma Yarışması”nda 112 eser arasında ilk 10’a kalarak finalist oldu. Oyunları çeşitli gruplarca sahnelendi.

 

SAHNELENME:

 

  • Büyünün Gözleri:

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Yönetmen: Hülya Karakaş, 2012, İstanbul.

Mavi Salon Gösteri Hizmetleri (Oyun içinde oynanan oyun Büyünün Gözleri isimli oyundan bir bölüm alınarak Ertan Ekmekçi tarafından uyarlandı); 2001, Bursa. 2011 yılında bu oyunun tamamı yine Ertan Ekmekçi tarafından Bursa’da sahnelendi.

Marmara Üniversitesi Tiyatro Topluluğu, Mimi Komedi Oyuncuları, Yönetmen Mustafa Barış Taşkın; Galatasaray Lisesi Tiyatro Günleri. 2005, ODTÜ Bahar Şenlikleri, Ankara; 2005, Ekin Tiyatrosu, Ankara.

Konak Kültür sanat Evi Tiyatrosu, 2005, Bursa.

Kırık Sandalye Tiyatro Topluluğu, Yönetmen Halit Oktay; Pendik Atatürk Kültür Merkezi, 2005,  İstanbul.

Sinop Sanat Tiyatrosu, Yönetmen Erhan Kaya; 2005, Sinop.

  1. Sinop Sanat Tiyatrosu Uluslar arası Tiyatro Festivali; Gerze Belediye Tiyatrosu, Yönetmen Erhan Kaya; 2012, Gerze.

Karadeniz Teknik Üniversitesi, Handan İlyas, İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü öğrencileri, İngilizce sahneleme, 2005.

Kuşadası Tiyatrol Topluluğu, Yönetmen Barış Dinç, Mayıs 2006, Kuşadası.

Kafkas Üniversitesi Tiyatro Topluluğu, Yönetmen Erdoğan Karaşah,  Akdeniz Üniversitesi 11. Uluslararası Akdeniz Gençlik Şenliği Açılış Oyunu, Mayıs 2008,  Antalya. 7. Üniversiteler Arası Tiyatro Şenliği, 7 Mayıs 2009, İstanbul, Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Türkiye Üniversiteleri Tiyatro Şenliği, 28 Mayıs 2009, Nişantaşı Rüştü Uzel Sahnesi.

 

2- Dilencinin Kehaneti:

Bulancak Sanat Tiyatrosu, Yönetmen Cemal Aldıç; 2004, Giresun-Bulancak.

 3- Davetli Misafirler:

Kuşadası Kütüphane Yaptırma ve Yaşatma Kültür Sanat Derneği Tiyatro Topluluğu, Yönetmen Betül Acar; 2006, Kuşadası.

Çamlıca Eğitim Merkezi Öğrencileri; Mehmet Hakkı Yazıcı, oyun 2007’de Yunanca oynanacaktır.

 4- Bir Makyavelli Hayranı:

Mezopotamya Kültür ve Sanat Derneği Tiyatro grubu; Yönetmen Fırat Kaya, Temmuz 2006, Batman.

Gaziantep Abdulkadir Konukoğlu Anadolu Öğretmen Lisesi, Yönetmen Zarif Mor, 2007, Gaziantep.

Çığlı Köyü Tiyatro Etkinliği; Yönetmen Aziz Demirel ve Gülbahar kayaoğlu, Nisan 2007, Çukurca, Hakkâri.

Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğrencileri; yönetmen Abdusselam Yalınkılınç, Nisan 2007, Hendek, Sakarya.

Kozam Tiyatro Topluluğu; Yönetmen Ömer Çevirme, Oyuncular: Veyis Güleş (Deli Rüstem), Orhan Irmak (Sekreter Cahit Bey), Mesut Sular (Muhtar), Suat Çetin (Cemal Bey), Evliya Aykan (Çoban), Bahar Baş (Öğretmen); Mart-Mayıs 2008, Van Devlet Tiyatsosu Sahnesi, Van.

5- Pandora’nın Kutusu:

Tiyatro Düşler Evi; Yönetmen Yunus Erener, Mart 2007, Aydın, Nazilli.

6- Üstat Moliere Evleniyor

Antalya Devlet Tiyatrosu, 2015-2016-2017 sezonu.

 

Web-Sitesi:     

 

https://www.facebook.com/mehmetmuratildan.quotations

https://www.goodreads.com/author/show/3164882.Mehmet_Murat_ildan

https://muratildanquotations.wordpress.com/

E-Posta:           ildanmmi@gmail.com